# Občanská vybavenost

Zdroj: https://hd-v-datech.cz/srovnani-vybavenost.html (aktualizováno 2026-11-01)

> Jaké služby a zařízení mají Horní Domaslavice a sousední obce a jak sousedé pořídili to, co HD chybí.

Stránka porovnává, jaké služby a zařízení mají Horní Domaslavice (HD) a sousední Pazderna (PA), Dolní Domaslavice (DD), Lučina (LU) a Vojkovice (VOJ): školy, zdravotní a sociální služby, obchody, komunitní a sportovní zázemí, technickou infrastrukturu a autobusovou dopravu. U věcí, které sousedé mají a HD ne, ukazuje, jak je obce pořídily a z čeho je financovaly. Data pocházejí z veřejných registrů (rejstřík škol, registr zdravotnických a sociálních služeb, RÚIAN, jízdní řády, Monitor MF, profily zadavatelů), z webů a zpravodajů obcí a doplňkově z OpenStreetMap. Zpracováno 31. 10. 2026, Vojkovice doplněny 1. 11. 2026.

**Stavy v tabulkách:** **má** / **nemá** / **částečně** / **neověřeno**. U údaje je v hranaté závorce kód zdroje (seznam v oddílu 4). Typ zdroje je rozlišen: oficiální registr (R), dokument nebo web obce (O), OpenStreetMap a komerční adresáře (M). Výpočty a úsudky jsou označeny *(odvozeno)*.

Počet obyvatel k 31. 12. 2025: HD 1 109, PA 422, DD 1 467, LU 1 596, VOJ 800 (ČSÚ).

---

## 1. Shrnutí: co HD chybí oproti sousedům

Horní Domaslavice mají základní vybavení venkovské obce: mateřskou školu (44 míst), Obecní dům se sálem a hospodou, obecní úřad s pobočkou knihovny, kostel, kapli, hřbitov, hasičskou zbrojnici, dvě dětská hřiště, Z-Box a mobilní rozhlas. Víceúčelové hřiště se staví (dokončení plánováno na 11/2026). Proti sousedům HD chybí hlavně tyto věci:

1. **Kanalizace a čištění odpadních vod.** DD a LU mají obecní kanalizaci, kterou provozuje SmVaK, a vodu čistí na ČOV. Na obou kanalizacích mají velký podíl státní programy na ochranu Žermanické přehrady, obce k nim přidávaly vlastní peníze. HD (stejně jako PA a VOJ) kanalizaci nemá. Územní plán Vojkovic podle jejich strategického plánu navrhuje splaškovou kanalizaci s odvodem na ČOV v Horních Domaslavicích, obec ale její stavbu v nejbližší době neplánuje a podporuje domovní ČOV. K tomu se v HD přidává poddimenzovaný vodovod v několika částech obce.
2. **Chodníky podél hlavní silnice.** DD, LU, PA i VOJ postavily v letech 2017–2025 kilometry chodníků podél silnic III. třídy, převážně s dotací SFDI nebo IROP (u doložených akcí asi 70–95 % nákladů, u chodníku ve VOJ asi 48 %). HD má jen krátký chodník mezi hřbitovy (2018). Chodník podél III/4735 je teprve ve fázi dohody se Správou silnic MSK.
3. **Základní škola a navazující zařízení.** Úplnou ZŠ má DD, ZŠ pro 1.–5. ročník LU. S nimi jde školní družina, jídelna a tělocvična, kterou ve volném čase využívají i spolky. HD, PA a VOJ ZŠ nemají (VOJ má jen MŠ jako pracoviště ZŠ a MŠ Dobratice).
4. **Lékař v obci.** Praktického lékaře mají DD, LU a VOJ (ve VOJ ordinuje tři dny v týdnu stejný poskytovatel jako v DD), pediatra LU a domov se zvláštním režimem DD (soukromý, 46 lůžek). V HD ani PA neordinuje žádný registrovaný poskytovatel.
5. **Obchod s potravinami a pošta.** DD, LU i VOJ mají obchod s potravinami (soukromé provozovny), DD a LU i poštu: DD partnerskou pobočku v budově OÚ, LU pobočku České pošty v budově OÚ. VOJ poštu nemá. HD ani PA obchod a poštu nemají.
6. **Sběrný dvůr.** LU provozuje sběrný dvůr od roku 2015 a smluvně ho otevřela i občanům DD (od 1/2024). HD má jen sběrná hnízda a sběrný dvůr je ve strategickém plánu. Sběrný dvůr nemá ani VOJ (sběrná hnízda a mobilní svoz).
7. **Sportoviště.** Fotbalové hřiště mají DD, LU a VOJ, víceúčelové hřiště PA, DD i LU (ve VOJ je druhé hřiště za bývalou školou, jeho typ neověřen), workout DD. HD má víceúčelové hřiště zatím jen ve výstavbě.
8. **Péče o malé děti nad rámec MŠ.** PA a LU otevřely v 9/2026 dětské skupiny (20 a 48 míst) z dotací Národního plánu obnovy. HD má MŠ s převisem poptávky a přístavbu teprve projektuje.
9. **Komunitní prostor a zázemí pro mládež.** Komunitní centrum má jen LU, a to spolkové (Klubík Lučina, z. s.). Klubovnu pro mládež nebo nízkoprahový klub nemá ověřeně žádná z pěti obcí, takže v tom HD nezaostává za sousedy, ale ani jim to nemá podle čeho převzít.
10. **Hasiči.** JSDH DD a LU mají kategorii JPO III (vyšší akceschopnost, zařazení krajem). HD, PA a VOJ v seznamu JPO II/III nejsou *(odvozeno: JPO V)*.
11. **Autobusová obsluha.** HD obsluhuje v pracovní den 23 spojů jedné hlavní linky (912365). DD jich má 44, PA i LU 49 a VOJ 78 (oba směry dohromady, JDF k 3. 11. 2026). V HD, PA, DD i LU jezdí autobus jak do Frýdku-Místku, tak do Havířova. Z VOJ vedou linky do Frýdku-Místku a směrem na Třinec, Český Těšín a Jablunkov, do Havířova v pracovní den žádný spoj. VOJ jako jediná z pěti obcí má i vlakovou zastávku (Dobratice-Vojkovice, trať F-M – Český Těšín).

V čem je HD na tom stejně nebo lépe: má Obecní dům se sálem a hospodou (DD, LU ani VOJ kulturní dům nemají), kostel a hlavní hřbitov oblasti (využívá ho i DD), naučnou stezku a mobilní rozhlas. Lékárnu, zubaře (v LU skončil k 31. 12. 2025), ZUŠ, dům s pečovatelskou službou, senior taxi, pumptrack ani skatepark nemá ověřeně žádná z pěti obcí.

---

## 2. Hlavní tabulka

### 2.1 Školství

| Položka | HD | PA | DD | LU | VOJ | Zdroj |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mateřská škola | **má**: 44 míst, obec zřizuje p. o., plná; přístavba se projektuje (KANIA a.s.) | **nemá** | **má**: 75 míst (nová budova 2025) | **má**: 28 míst od 9/2026 (dříve 48) | **má**: odloučené pracoviště ZŠ a MŠ Dobratice (zřizovatel obec Dobratice) v č. p. 17; 38 míst ve 2 třídách (po rekonstrukci 2013), rejstřík uvádí 98 míst společně pro obě budovy | [S1] R, [PZ] R, [VOJ] O |
| Základní škola | **nemá** (spád ZŠ J. Čapka F-M) | **nemá** (spád ZŠ Dobrá) | **má**: úplná, kapacita 250 | **má**: 1.–5. ročník, kapacita 100 | **nemá** (spád ZŠ Dobratice, 1. stupeň, kapacita 160; 2. stupeň ZŠ Dobrá) | [S1] R |
| Školní jídelna | **částečně**: jen ŠJ MŠ (44) | **nemá** | **má**: ŠJ 500, výdejna 75 | **má**: ŠJ 150, výdejna 28 | **částečně**: místo ŠJ ZŠ a MŠ Dobratice v budově MŠ (kapacita 258 společně) | [S1] R |
| Družina / školní klub | **nemá** | **nemá** | **má**: ŠD 90, školní klub 40 | **má**: ŠD 60 | **nemá** | [S1] R |
| Dětská skupina | **nemá** | **má**: 20 dětí 2–6 let, obec zřizovatel, od 9/2026 | **nemá** | **má**: 2 × 24 míst, od 9/2026 | **nemá** (nenalezeno) | [PA] O, [LU] O, R (NPO), [VOJ] O |
| ZUŠ | **nemá** (nenalezeno) | **nemá** (nenalezeno) | **nemá** (RIS: 0) | **nemá** | **nemá** (rejstřík: 0) | [DD], [LU] O, R |
| Knihovna | **má**: pobočka Místní knihovny Dobrá v budově OÚ (Po, St) | **nemá** (zrušena k 31. 12. 2019) | **má**: obecní, v budově OÚ | **má**: obecní, v č. p. 265 | **má**: obecní, v budově OÚ (1× týdně) | [HD1] O, [PA], [DD], [LU] O, [VOJ] O |

### 2.2 Zdraví a sociální služby

| Položka | HD | PA | DD | LU | VOJ | Zdroj |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Praktický lékař | **nemá** | **nemá** | **má**: ordinace v DD 31 (od 1993) | **má**: ordinace v Lučině 1 (od 2022) | **má**: ordinace v č. p. 88 (budova OÚ, od 2005), stejný poskytovatel jako v DD, 3 dny v týdnu | [S1] R (NRPZS), [VOJ] O |
| Pediatr | **nemá** | **nemá** | **nemá** | **má**: POLMEDICANA s.r.o. | **nemá** (nejbližší v Dobré) | [S1] R |
| Zubař | **nemá** | **nemá** | **nemá** | **nemá** od 1. 1. 2026 (ordinace ukončena), dentální hygiena ano | **nemá** | [S1] R, [LU] O |
| Lékárna | **nemá** | **nemá** | **nemá** | **nemá** (nenalezeno) | **nemá** | [S1] R, [DD], [LU] O |
| Pečovatelská služba | **částečně**: Charita Český Těšín (2 klienti v roce 2023), obec jí přispívá; obec rozváží obědy seniorům 70+ | **neověřeno** | **neověřeno**: Charita Český Těšín inzeruje v Měsíčníku | **neověřeno**: obec přispívá Charitě Frýdek-Místek 40 tis. ročně | **neověřeno**: RPSS v obci žádnou službu neuvádí; strategický plán uvádí zajišťování obědů pro seniory | [HD1] O, [DD], [LU], [PA] O, [VOJ] O |
| Domov pro seniory / DZR / DPS | **nemá** | **nemá** | **má**: DZR Pohoda, z. ú., 46 lůžek (od 2018), soukromý | **nemá**: „Dům pro seniory“ (10 bytů) připraven, dotace zatím nepřiznána | **nemá** (RPSS: 0; strategický plán: v obci žádné zařízení sociální péče) | [S1] R (RPSS), [LU] O, [VOJ] O |
| Sociální / senior taxi | **nemá** (jen námět v ZO 2024) | **neověřeno** (nenalezeno) | **nemá** (nenalezeno) | **neověřeno** (nenalezeno) | **neověřeno** (nenalezeno) | [HD1], [PA], [DD], [LU] O, [VOJ] O |

### 2.3 Obchod a služby

| Položka | HD | PA | DD | LU | VOJ | Zdroj |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Obchod s potravinami | **nemá** (žádný zdroj obchod neuvádí; zmínka „naproti obchodu“ v zápisu ze zasedání ZO č. 22 z roku 2025 neověřena) | **nemá** (prostor bývalého obchodu přestavěn 2019) | **má**: „Můj obchod“ (franšíza) a prodejna pekárny | **má**: 2 prodejny (soukromé) | **má**: nákupní středisko v centru (potraviny, železářství), řeznictví a cukrárna; prodejna v areálu Koníčkův dvůr (soukromé) | [HD1] O, [PA] O, [DD] M+O, [LU] O, [VOJ] O+M |
| Pojízdná prodejna | **neověřeno** | **neověřeno** | **neověřeno** (nenalezeno) | **neověřeno** | **neověřeno** | – |
| Pošta / Pošta Partner | **nemá** | **nemá** (příslušná Dobrá) | **má**: partnerská pobočka (Balíkovna) v budově OÚ | **má**: pobočka České pošty v budově OÚ, Balíkovna | **nemá** (web obce: pošta ne) | [DD] R, [LU] R (postaonline), [PA] O, [VOJ] O |
| Výdejní boxy | **má**: Z-Box (smlouva se Zásilkovnou 2021/22) | **neověřeno** (v OSM žádný) | **má**: Z-Box | **má**: Z-Box, Balíkovna | **má**: Z-Box | [HD1] O, [DD], [LU] M, [VOJ] M |
| Restaurace / hospoda | **má**: Hospoda U Splavu v Obecním domě (od 2026 nájemce PERTIMA CZ, s.r.o.) | **nemá** stálou; bufet ve výletišti při akcích | **má**: Hospůdka Pod Schody (č. p. 4), sezonně kemp | **má**: více podniků (OSM: restaurace, cyklorest, kemp, penzion) | **má**: Hostinec a minipivovar U Koníčka (pivovar od 2006), pivnice v Koníčkově dvoře | [HD1] O, [PA] O, [DD] M, [LU] M, [VOJ] O+M |
| Ubytování | **neověřeno** | **neověřeno** | **částečně**: kemp s chatkami | **má**: obecní kemp (Kemp Lučina s.r.o.), penziony | **má**: Penzion Koníček | [DD], [LU] M+O, [VOJ] O |
| Kadeřnictví | **neověřeno** | **neověřeno** | **neověřeno** (jen kosmetika) | **nemá** („zrušeno“ 2025) | **má**: v budově OÚ (seznam služeb na webu obce) | [DD], [LU] O, [VOJ] O |

### 2.4 Komunita a kultura

| Položka | HD | PA | DD | LU | VOJ | Zdroj |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Obecní / kulturní dům a sál | **má**: Obecní dům se sálem, extrovnou a hospodou; rekonstrukce 2025–2026 | **má**: kulturní zařízení č. p. 61, sál asi 60 osob (rekonstrukce 2019–2020) | **částečně**: KD nemá (PD 2018 nerealizována), kulturní místnost v Hasičském domě; amfiteátr se staví | **nemá** KD: akce v kempu, v soukromém penzionu, na OÚ | **částečně**: KD nemá; akce v klubovnách spolkového domu č. p. 52 (bývalá škola, rekonstrukce 2021–2024); prostory má i soukromý Koníčkův dvůr | [HD1] O, [PA] O, [DD] O+R, [LU] O, [VOJ] O |
| Komunitní centrum | **nemá** | **nemá** | **nemá** (nenalezeno) | **má** (spolkové): „Zelený domeček“, Klubík Lučina, z. s., od 2024 | **nemá** (nenalezeno) | [PA], [DD], [LU] O, [VOJ] O |
| Klubovna pro mládež | **nemá** | **částečně**: obecní klubovna pro spolky | **nemá** (nenalezeno) | **nemá** (jen záměr ve strategii) | **nemá** (nenalezeno); klubovny pro spolky v č. p. 52 | [PA], [DD], [LU] O, [VOJ] O |
| Nízkoprahový klub | **nemá** | **neověřeno** (nenalezeno) | **nemá** (nenalezeno) | **neověřeno** (nenalezeno) | **nemá** (nenalezeno) | – |
| Spolkové prostory | **má**: hasičská klubovna; klubovna v Obecním domě (Klub žen) | **má**: klubovna a sál kulturního zařízení, zbrojnice | **má**: Dům ovocnářů č. p. 17, Sokolovna, místnost v Hasičském domě | **částečně**: Sokolovna (šatny 2025), multifunkční objekt, č. p. 265 | **má**: spolkový dům č. p. 52, patro jako zázemí spolků (vybavení 2023) | [HD1], [PA], [DD], [LU] O, [VOJ] O |
| Kostel | **má**: sv. Jakuba st. (kulturní památka), na hranici s DD | **nemá** | **nemá** (kostel sv. Jakuba stojí na hranici, fara má adresu HD) | **nemá** | **nemá** (kaple slouží farnosti Dobratice; modlitebna Církve adventistů s. d. z roku 1927) | [HD1] O (ÚP), [DD] O, [VOJ] O+M |
| Kaple | **má**: sv. Anny (od 2025 obecní, oprava 2026 bez dotace) | **má**: sv. Jana Nepomuckého (obecní) | **má**: evangelická kaple | **má**: sv. Anny a Jáchyma | **má**: Navštívení Panny Marie u II/648, kaple u č. p. 32 | [HD1], [PA], [DD], [LU] O, [VOJ] O |
| Hřbitov | **má**: hřbitov u kostela (ÚP: plocha OH v HD); obec vydává hřbitovní řád | **má**: obecní, revitalizace 2023–2025, kolumbárium | **částečně**: evangelický hřbitov; hlavní hřbitov je v HD | **nemá**: používá hřbitov v Pazderně a přispívá na něj | **neověřeno** (nenalezeno) | [HD1] O, [PA] O, [DD] O+M, [LU] O, [VOJ] O |

### 2.5 Sport a volný čas

| Položka | HD | PA | DD | LU | VOJ | Zdroj |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Fotbalové hřiště | **nemá** | **nemá** | **má**: revitalizace a běžecká dráha 2025 | **má**: se Sokolovnou, tribuna 150 diváků; provozuje Finstal Lučina z. s. | **má**: hřiště TJ Sokol za bývalou školou; PD sportovního zázemí 2025–2026 (MSK) | [DD], [LU] O+R, [VOJ] O |
| Víceúčelové hřiště | **částečně**: ve výstavbě u Obecního domu (dokončení plánováno 11/2026); plocha u hasičské klubovny v řízení | **má**: tartan 2022, tenisové kurty | **má**: od 2009, oprava 2021 | **částečně**: hřiště a dráha u ZŠ | **částečně**: druhé hřiště za bývalou školou (strategický plán), v OSM víceúčelové; povrch a stav neověřeny | [PZ] R, [PA], [DD], [LU], [VOJ] O+M |
| Dětská hřiště | **má**: 2 ověřená (za Obecním domem 2017, u MŠ 2021, veřejné) | **má**: 1 (výletiště) | **má**: nejméně 2 (dětské a workoutové 2021, u nové MŠ) | **částečně**: 1 veřejné ověřeno (u MŠ) | **má**: 1 veřejné ověřeno (výletiště, rozšíření 2020); herní prvky i u hostince (soukromé) | [DOT] R+O, [PA], [DD], [LU], [VOJ] O |
| Tělocvična / hala | **nemá** | **nemá** | **má**: při ZŠ | **má**: při ZŠ (modernizace 2021) | **nemá** (nenalezeno) | [DD], [LU] O+R, [VOJ] O |
| Workout | **nemá** | **nemá** | **má** (2021) | **neověřeno** (nenalezeno) | **neověřeno** (nenalezeno) | [DD] O |
| Pumptrack / skatepark | **nemá** | **nemá** | **nemá** (nenalezeno) | **neověřeno** (nenalezeno) | **nemá** (nenalezeno) | – |
| Koupání | **nemá** | **nemá** | **má**: přírodní koupací místo, provozovatel obec | **má**: pláž a molo u obecního kempu | **nemá** | [DD] R (MZe), [LU] O, [VOJ] O |
| Naučná stezka | **má**: Naučná stezka HD (Mořské oko, kaple sv. Anny) | **neověřeno** | **částečně**: nové panely mezi Prašivou a Domaslavicemi (2025) | **neověřeno** | **neověřeno** | [HD1] O (ÚP, ZO), [DD] O |
| Cyklostezka / cyklotrasy | **částečně**: dvě regionální cyklotrasy, cyklostezka ne | **částečně**: jen značené cyklotrasy | **částečně**: cyklotrasy, cyklostezka kolem Žermanic se staví | **má**: cyklostezka kolem Žermanic (levý břeh hotov) | **částečně**: cyklotrasa 6005 Vojkovickým lesem, cyklostezka ne | [HD1], [PA], [DD], [LU] O+R, [VOJ] O |

### 2.6 Technická infrastruktura

| Položka | HD | PA | DD | LU | VOJ | Zdroj |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vodovod | **má** (napojení podle RÚIAN 374 z 411 budov s č. p.); provozuje SmVaK, vlastnictví nejasné; řad DN 63 poddimenzovaný, redimenze 4 mil. Kč se odkládá | **má** (122/129); SmVaK, obecní část v pachtu SmVaK, prodloužení 2025 | **má** (480/514); vodné účtuje SmVaK, vlastník neověřen | **má** (536/544); část řadů vlastní SmVaK, obec prodlužuje (2019, 2023) | **má** (238/258); SmVaK, síť ze 70. let, voda z OOV přes síť Dobratic | [RU] R, [V] O, [PA], [DD], [LU], [VOJ] O |
| Kanalizace a ČOV | **nemá**: 0 přípojek, 290 žump, 94 domovních ČOV; obec dává příspěvek až 50 tis. Kč na domovní ČOV | **nemá** | **má** (část obce): obecní, 13 km, provozuje SmVaK (koncese), čištění na ČOV Soběšovice; podle RÚIAN 62 budov na síti | **má**: obecní stoky, provozuje SmVaK; podle RÚIAN 284 budov na síti; ČOV neověřena | **nemá**: 0 přípojek, 177 žump, 63 domovních ČOV; obec podporuje domovní ČOV; ÚP počítá se splaškovou kanalizací s odvodem na ČOV v Horních Domaslavicích | [RU] R, [V] O, [DD] R (SmVaK), [LU] O, [VOJ] O |
| Plyn | **částečně**: RÚIAN 57 z 411 budov (sčítání 2021: 11 % bytů) | **má**: 63/129 | **má**: 254/514 | **má**: 256/544 | **má**: 154/258 | [RU] R, [O2] R |
| Sběrný dvůr / sběrné místo | **částečně**: sběrná hnízda a místo u OÚ, sběrný dvůr ve strategickém plánu | **částečně**: 7 hnízd, nové sběrné místo se připravuje | **částečně**: vlastní nemá (PD 2020), smluvně využívá dvůr v LU | **má**: od 2015, kapacita rozšířena 2023 | **částečně**: sběrná hnízda a mobilní svoz, sběrný dvůr nemá | [HD1], [PA], [DD], [LU] O, [VOJ] O |
| Chodníky podél hlavní silnice | **nemá** (jen chodník mezi hřbitovy 2018); III/4735 v jednání se SSMSK | **má** na části trasy III/4733 (2021–2025) | **má**: většina (2017, 2023, 2024–25) | **má**: 2018, 2022, 2025 (až k hřbitovu v PA) | **částečně**: podél III/04821 do Dobratic (1 240 m, 2021–2022, IROP); podél II/648 v některých úsecích chybí | [PZ] R, [NEN] R, [PA], [DD], [LU], [VOJ] O+R |
| Veřejné osvětlení | **má**: obnova 2021 (EFEKT) | **má** | **má**: rekonstrukce 2020 (EFEKT II) | **má**: rekonstrukce 2020 (EFEKT) | **má** | [DOT] R, [DD], [LU] O+R, [VOJ] O |
| Rozhlas / aplikace | **částečně**: MUNIPOLIS (Mobilní rozhlas) od 2022; venkovní rozhlas neověřen | **neověřeno** (nenalezeno) | **má**: MUNIPOLIS od 10/2024 včetně amplionů, aplikace V OBRAZE | **částečně**: aplikace V OBRAZE, venkovní rozhlas neověřen | **částečně**: MUNIPOLIS (Mobilní rozhlas); venkovní rozhlas neověřen | [HD1], [DD], [LU] O, [VOJ] O |
| Hasičská zbrojnice a JSDH | **má**: zbrojnice (rekonstrukce 2018) a klubovna SDH; JSDH **JPO V** *(odvozeno)* | **má**: zbrojnice u OÚ, CAS 25; **JPO V** *(odvozeno)* | **má**: Hasičský dům č. p. 5, CAS 15, DA-L1Z 2025; **JPO III** | **má**: zbrojnice (modernizace 2024/25), CAS Tatra 815; **JPO III** | **má**: zbrojnice u OÚ, výjezdová jednotka (vybavení 2022); **JPO V** *(odvozeno)* | [JPO] R, [DOT], [PA], [DD], [LU], [VOJ] O |

### 2.7 Doprava

Pracovní den 3. 11. 2026 (úterý), autobusy podle celostátních dat jízdních řádů (JDF). Počet spojů je součet obou směrů, které zastaví aspoň v jedné zastávce obce.

| Položka | HD | PA | DD | LU | VOJ | Zdroj |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zastávky v obci | **7**: Amerika, Obecní úřad, Příčnice, kaple, nocovna ČSAD, statek, točna | **3**: kaple, u kříže, Špok | **8**: Vidíkov, Zvonek, Závadovice, obecní úřad, střed, u kříže, u Číže, škola | **4**: Kocurovice, kemp, přehrada, střed | **5**: kaple, střed, křiž. k Dobraticím, odbočka Šprochovice, pod mostem | [JDF] R |
| Linky | 912365 (F-M – Dobrá – HD – Soběšovice – Havířov), 863365 (školní spoje) | 912366, 912367, 912461, 863387 | 912365, 912465, 863365, 912392 | 912366, 912367, 912461, 863387, 912391 | 871750, 871751, 871739, 861776, 863357 (912392 je v JDF, v úterý nejede) | [JDF] R |
| Spoje v obci za pracovní den | **23** | 49 | 44 | 49 | 78 | [JDF] R |
| z toho dál do Frýdku-Místku | 12 | 15 | 12 | 15 | 29 | [JDF] R |
| z toho dál do Havířova | 8 | 14 | 15 | 14 | 0 | [JDF] R |
| Železnice | **nemá** | **nemá** | **nemá** | **nemá** (ověřeno v OSM) | **má**: zastávka Dobratice-Vojkovice (trať F-M – Český Těšín, linka S7, asi 20 vlaků do F-M za pracovní den) | [LU] M; u ostatních *(odvozeno)*: obce neleží na trati, [VOJ] O, [IDOS] R |

Spoje, které pokračují „jako jiná linka“, jsou ve sloupcích „do F-M / do Havířova“ počítány jen v rámci své linky. U PA a LU (linka 366 pokračuje na lince 365 přes Soběšovice do F-M) proto mohou být čísla do F-M podhodnocená.

---

## 3. Jak sousedé pořídili to, co HD nemá

Částky jsou v Kč, „bez DPH“ / „s DPH“ jsou podle zdroje. Kde zdroj rozlišuje rozhodnutí o dotaci a skutečně přijatou částku, je uvedena přijatá.

### 3.1 Kanalizace

| Obec | Rok | Náklady | Financování | Provozní model | Zdroj |
|---|---|---|---|---|---|
| DD | kolaudace 2016 | celkové náklady neověřeny; vlastní investice obce do § 2321 v letech 2010–2021 asi 11,8 mil. | stavba „Rozšíření odkanalizování pravého břehu Žermanické přehrady, I. a II. etapa“ byla podle SmVaK součástí projektu odstranění ekologické újmy (státní peníze, výše neověřena); obec přispívá občanům na přípojky | kanalizace je obecní, SmVaK ji provozuje na základě koncesní smlouvy (výběr 2016); čištění na ČOV Soběšovice; 2022: 222 přípojek | [DD] R (SmVaK), [FIN] R |
| LU | dostavba 1.–3. etapy, kolaudace 12/2020; rozšíření 2022–2023 | dostavba: odhad 73,5 mil. (vládní seznam 2017); rozšíření: 3,14 + 5,91 mil. (2022–2023) | dostavba z vládního programu Revitalizace Moravskoslezského kraje (garant MPO, zakázky vede MF, platí se přímo zhotoviteli, mimo rozpočet obce); rozšíření 2022–2023 z rozpočtu obce bez dotace | stoky obecní, provoz SmVaK | [LU] R+O, [FIN] R |
| PA | – | – | nemá | – | [PA] O |
| VOJ | – | – | nemá; obec podporuje výměnu septiků a žump za domovní ČOV | územní plán navrhuje gravitační splaškovou kanalizaci se stokami v údolí Lučiny a podél Žermanického přivaděče a s odvodem na ČOV v Horních Domaslavicích; podle strategického plánu 2021–2025 obec stavbu v nejbližší době neplánuje | [VOJ] O |

*Pro HD (odvozeno):* oba sousedé měli kanalizaci zahrnutou ve státním programu na ochranu vodní nádrže Žermanice. HD v těchto programech není. Vlastní rozšiřování (LU 2022–2023, asi 9 mil.) ale obce platí samy.

### 3.2 Chodníky podél hlavní silnice

| Obec | Akce | Náklady | Financování | Zdroj |
|---|---|---|---|---|
| DD | Chodníky 2017 (3 etapy, asi 3,3 km a 4 zastávky), HOCHTIEF CZ a.s. | 16,34 mil. bez DPH (SoD) | IROP, dotace 11,75 mil. (Hlídač státu) | [PZ] R, [DD] R |
| DD | Chodníky 2023 podél III/4735 a MK 14 (asi 603 m), K2 stavební Moravia s.r.o. | neověřeno | IROP, dotace asi 5,2 mil. (čerpání podle Hlídače státu) | [PZ] R, [DD] R |
| DD | Vidíkov – hřbitov (454 m a 6 parkovacích stání), 2024–2025 | neověřeno | bez dotace | [PZ] R, [DD] O |
| LU | Přestavba náměstí se zálivy (2018), JANKOSTAV s.r.o. | 4,02 mil. bez DPH | SFDI 2,84 mil. | [LU] R+O |
| LU | Rozšíření chodníků (2022, 800 m), ELORA GROUP s.r.o. | 9,995 mil. bez DPH | SFDI 9,04 mil. | [PZ] R, [LU] R |
| LU | Chodník k hřbitovu v PA (2025, 1 024 m), SWIETELSKY stavební s.r.o. | 11,75 mil. bez DPH | SFDI až 9,906 mil. (čerpáno 9,73 mil.) | [LU] R+O |
| PA | Chodník, část A a B (2021–2022), SWIETELSKY stavební s.r.o. | 11,14 + 6,43 mil. bez DPH (smlouvy) | SFDI (výše neověřena) | [NEN] R, [PA] O |
| PA | 2. část, úsek 3 (2024, 263 m), Verone synergy s.r.o. | 2,76 mil. bez DPH | IROP (přes MAS), přijato 3,17 mil. | [NEN] R, [PA] O |
| PA | 2. část, úseky 1 a 2 (2025), Verone synergy s.r.o. | 4,40 mil. bez DPH | SFDI 4,24 mil. | [NEN] R, [PA] O |
| VOJ | Chodník Vojkovice podél III/04821 směrem do Dobratic (2021–2022, 1 240 m po obou stranách, šířka 2,15 m) | 9,84 mil. (celkové náklady podle webu obce; RISY uvádí 10,74 mil.) | IROP, dotace 4,75 mil. | [VOJ] O+R |

*Pro HD (odvozeno):* sousedé stavěli chodníky na svých pozemcích nebo podél krajských silnic III. třídy a u akcí, kde je známa cena i dotace, platili z vlastních zdrojů zhruba 5–30 % (VOJ asi polovinu). Dotace SFDI (program na bezpečnost chodců) a IROP (i přes MAS Pobeskydí) se opakují u všech čtyř obcí. HD čerpala IROP přes MAS jen na chodník mezi hřbitovy (1,79 mil., 2018).

### 3.3 Základní škola, tělocvična, družina

ZŠ v DD a LU jsou dlouholeté příspěvkové organizace obcí, nejde o nově pořízené zařízení. Novější investice ukazují, jak je obce rozvíjejí:

- **DD:** zateplení a nový zdroj vytápění ZŠ a MŠ (2014, SFŽP 12,9 mil.). Učebny s virtuální realitou (2024–2025, IROP 8,1 mil. z 9,0 mil.). Rekonstrukce jídelny (2025, SZIF přes MAS Pobeskydí 0,34 mil. z 0,81 mil.). Nová budova MŠ za 33,17 mil. bez DPH (MH - STAVBY, s.r.o., soutěž 6/2023, IROP; přesnou výši dotace Hlídač státu uvádí rozporně). [PZ] R, [DD] O+R, [FIN] R
- **LU:** modernizace tělocvičny ZŠ (2021, MYTIEN s.r.o., 4,69 mil. bez DPH, státní dotace 3,57 mil.). Odborné a multimediální učebny (IROP 2017–2020). [LU] R+O

### 3.4 Lékař a domov se zvláštním režimem

- **LU:** praktik, pediatr a dentální hygiena ordinují v č. p. 1. To je i adresa obecního úřadu a pošty, obec tedy zřejmě poskytuje prostory v obecní budově *(odvozeno, nájemní podmínky neověřeny)*. Zubní ordinace ve stejné budově skončila k 31. 12. 2025. [S1] R, [LU] O
- **DD:** praktický lékař v č. p. 31 (od 1993, ordinuje i v Nošovicích a Vojkovicích). Komu patří budova, neověřeno. DZR Pohoda, z. ú. (od 2018) je soukromý poskytovatel, obec ho nezřizuje. [S1] R, [DD] O
- **VOJ:** stejný praktický lékař jako v DD ordinuje v č. p. 88 (od 2005), což je i adresa obecního úřadu, tři dny v týdnu. Obec tedy zřejmě poskytuje prostory v obecní budově *(odvozeno, nájemní podmínky neověřeny)*. [S1] R, [VOJ] O

### 3.5 Obchod a pošta

- Obchody v DD, LU a VOJ provozují soukromé subjekty. Obecní provoz ani dotaci obce na obchod se nepodařilo najít. [DD], [LU], [VOJ] O+M
- **VOJ:** potraviny jsou v nákupním středisku v centru (s železářstvím) a v areálu Koníčkův dvůr (pivnice, obchod, řeznictví, cukrárna, objekt koupil v roce 2016 provozovatel místního pivovaru). Poštu VOJ nemá. [VOJ] O+M
- **DD:** partnerská pobočka pošty (Balíkovna) je v budově OÚ a prodává i drobné zboží. Kdo je partnerem (zda obec), neověřeno. [DD] R+O
- **LU:** pobočka České pošty, s.p. v budově OÚ. [LU] R

### 3.6 Sběrný dvůr

- **LU:** otevřen 1. 9. 2015. Investice v § 3722 v roce 2015 činila 4,24 mil. *(odvozeno z výkazu)*. Na stránce dvora je logo OPŽP, výši dotace se nepodařilo dohledat. V roce 2015 přijala obec investiční dotace celkem 3,9 mil., přiřazení ke dvoru neověřeno. Kapacita se rozšířila v roce 2023. Od 11. 1. 2024 ho na základě smlouvy využívají i občané DD. Transfery „od obcí“ 0,74 mil. (2024) a 0,61 mil. (2025) mohou se sdílením souviset *(odvozeno, neověřeno)*. [LU] O, [FIN] R, [DD] O
- **DD:** projektová dokumentace vlastního dvora (2020, ASA expert a.s., 445 tis. bez DPH) zůstala nerealizovaná, místo toho obec uzavřela smlouvu s LU. [PZ] R, [DD] O

*Pro HD (odvozeno):* sdílení dvora s LU je doložený model. Zápis ze zasedání ZO HD č. 4 z roku 2023 uvádí, že LU jako možnost už jednou zazněla.

### 3.7 Sportoviště

| Obec | Akce | Náklady | Financování | Provoz | Zdroj |
|---|---|---|---|---|---|
| PA | Rekonstrukce víceúčelového hřiště (2021–2022), GLOBAL SPORT ČUPA s.r.o. | 1,59 mil. bez DPH (smlouva); celkový rozpočet 1,92 mil. | MMR, Podpora obnovy a rozvoje venkova 1,31 mil. (79 %) | obec, akce Sportovního klubu | [NEN] R, [PA] O |
| DD | Víceúčelové hřiště (asi 2009) | neověřeno | dotace ze státního rozpočtu 3,71 mil. (Hlídač státu, poskytovatel Všeobecná pokladní správa) | obec | [DD] R |
| DD | Oprava oplocení a lavic víceúčelového hřiště (2021) | 0,52 mil. | POV MSK 0,21 mil. (40 %) | obec | [DD] O |
| DD | Dětské a workoutové hřiště u MŠ (2021), Lesostavby Frýdek-Místek a. s. | 2,38 mil. bez DPH | MMR, dotace 2,0 mil. (Hlídač státu, program neověřen) | obec, veřejné | [PZ] R, [DD] R |
| DD | Revitalizace fotbalového hřiště a běžecká dráha (2025), VIVID stavby s.r.o. | 5,48 mil. bez DPH | rozpočet obce a příspěvek Nadace OKD (výše neuvedena) | škola i veřejnost | [PZ] R, [DD] O |
| LU | Rekonstrukce fotbalového areálu s tribunou (2014–2020) | investice § 3412 v letech 2012–2016 asi 8,4 mil. *(odvozeno)* | neověřeno | provoz Finstal Lučina z. s. s dotací obce (500 tis. v roce 2025) | [LU] O, [FIN] R |
| LU | Šatny Sokolovny (2024–2025), EMstav s.r.o. | 4,45 mil. bez DPH | žádost NSA a MSK, příjem dotace v účtech nenalezen (neověřeno) | Finstal Lučina z. s. | [LU] R+O |
| VOJ | Rozšíření výletiště o herní a odpočinkové prvky (2020) | 1,01 mil. | Interreg V-A ČR–Polsko, Fond mikroprojektů Euroregionu Beskydy, 0,74 mil. (73 %) | obec, veřejné | [VOJ] O |
| VOJ | Projektová dokumentace sportovního zázemí (2025–2026) | neuvedeno | MSK, Program na podporu přípravy projektové dokumentace 2025 (výše neuvedena) | fotbalové hřiště TJ Sokol Vojkovice | [VOJ] O |

*Pro HD (odvozeno):* NSA podporuje jen tam, kde existuje sportovní klub. HD proto staví víceúčelové hřiště z vlastních zdrojů (5,46 mil. bez DPH). Sousedé u menších sportovišť využili MMR (Podpora obnovy a rozvoje venkova) a POV MSK, VOJ přeshraniční program Interreg ČR–Polsko (s partnerskou obcí Gmina Milówka).

### 3.8 Dětské skupiny

| Obec | Akce | Náklady | Financování | Provoz | Zdroj |
|---|---|---|---|---|---|
| PA | Nákup bývalého pohostinství č. p. 68 (2023) a jeho přestavba (2025–2026), INTOZA s.r.o. | nákup 6,4 mil., stavba 12,48 mil. bez DPH (po dodatku), vybavení 1,16 mil. bez DPH | MPSV, NPO výzva 31_22_045, až 23,54 mil. (ex post, v roce 2025 přišlo 11,9 mil.); předfinancování úvěrem ČS 4 mil. | obec je zřizovatelem, 20 míst, od 9/2026 | [PA] O+R, [NEN] R |
| LU | Přístavba pro dvě dětské skupiny u ZŠ a MŠ (2025–2026), BDSTAV MORAVA s.r.o. | 28,84 mil. bez DPH, celkem 42,66 mil. | MPSV, NPO výzva 31_22_045, 38,70 mil. po snížení v 4/2026; předfinancování úvěrem ČS 20 mil. | obec *(odvozeno)*, 48 míst, od 9/2026 | [LU] R+O |

*Pro HD (odvozeno):* obě obce využily jednorázovou výzvu NPO, která kryla většinu nákladů včetně nákupu budovy (PA). Mezeru mezi uznáním a výplatou dotace obě obce překlenuly úvěrem.

### 3.9 Komunitní centrum (LU)

„Zelený domeček“ (Lučina 4, vedle OÚ) otevřel spolek Klubík Lučina, z. s. v dubnu 2024. Rekonstrukci podle zpravodaje financoval soukromý dárce. Metodicky ho podpořila MAS Pobeskydí v projektu SPOKO Pobeskydí (EU). Nejde o obecní zařízení. [LU] O

### 3.10 Hasiči JPO III (DD, LU)

Kategorii JPO určuje kraj nařízením o plošném pokrytí, obec ji sama nezíská. DD a LU jsou v seznamu JPO III (nařízení MSK č. 2/2023). Obě jednotky mají cisternu i dopravní automobil. DD koupila DA-L1Z v letech 2024–2025 (EMBEFOR s.r.o., 1,88 mil. bez DPH, IROP asi 2,1 mil.), LU kupuje dopravní automobil v roce 2026 (dotace MSK 180 tis.). [JPO] R, [PZ] R, [DD], [LU] O

### 3.11 Kemp, pláž, cyklostezka (DD, LU)

Tato vybavenost souvisí s polohou u Žermanické přehrady. Pro HD je srovnatelná jen částečně.

- **LU:** modernizace obecního kempu 2018–2019 za asi 33,2 mil. bez DPH (VOJKOVSKÝ - STAVBY s.r.o., KROLSTAV BESKYD s.r.o.). Zaplaceno z rozpočtu a z úvěru ČS 15 mil., dotace nenalezena. Areál obec pronajímá své stoprocentní firmě Kemp Lučina s.r.o. (od 2020). Molo (2024): 2,30 mil., dotace MSK 2,5 mil. [LU] R+O
- **Cyklostezka kolem VN Žermanice, II. etapa:** zakázku vede Ministerstvo financí, zhotovitel MOBIKO plus a.s., asi 105,5 mil. bez DPH. Financuje ji MPO z programu Revitalizace MSK, mimo rozpočty obcí. DD a LU zadávaly jen technický dozor a BOZP. [LU] R, [DD] O

---

## 4. Zdroje a omezení

### 4.1 Kódy zdrojů

| Kód | Zdroj | Typ |
|---|---|---|
| [S1] | Rejstřík škol a školských zařízení MŠMT (stav 30. 10. 2026), Národní registr poskytovatelů zdravotních služeb (nrpzs.uzis.cz), Registr poskytovatelů sociálních služeb MPSV; viz [Srovnání: školství a sociální data](https://hd-v-datech.cz/srovnani-skolstvi-socialni.html) | R |
| [RU] | RÚIAN, výměnný formát za obce k 30. 9. 2026 (vdp.cuzk.gov.cz); budovy s č. p.: HD 411, PA 129, DD 514, LU 544, VOJ 258; souhrn je mezi [daty ke stažení](https://hd-v-datech.cz/data.html) | R |
| [O2] | Sčítání lidu, domů a bytů 2021 (ČSÚ); viz [Srovnání: obyvatelstvo a výstavba](https://hd-v-datech.cz/srovnani-obyvatelstvo-vystavba.html) | R |
| [V] | Územní plán HD 2011, strategický plán HD 2024–2030; viz [Výstavba a infrastruktura](https://hd-v-datech.cz/hd-vystavba.html) | O |
| [FIN] | Monitor státní pokladny MF, výkaz FIN 2-12 M; viz [Srovnání: finance](https://hd-v-datech.cz/srovnani-finance.html) | R |
| [PZ] | Profily zadavatelů obcí (vhodne-uverejneni.cz); viz [Srovnání: majetek, smlouvy, zakázky](https://hd-v-datech.cz/srovnani-majetek-zakazky.html) a [Veřejné zakázky HD](https://hd-v-datech.cz/hd-zakazky.html) | R |
| [NEN] | Národní elektronický nástroj (nen.nipez.cz), zakázky Pazderny | R |
| [DOT] | Závěrečné účty HD a Monitor MF; viz [Dotace HD](https://hd-v-datech.cz/hd-dotace.html) | R + O |
| [JPO] | Nařízení Moravskoslezského kraje č. 2/2023 o plošném pokrytí území jednotkami požární ochrany, příloha č. 1 | R |
| [JDF] | Celostátní informační systém o jízdních řádech, data JDF (portal.cisjr.cz), stav 30. 10. 2026 | R |
| [HD1] | Web obce horni-domaslavice.cz, zápisy ze zasedání zastupitelstva, zpravodaj Informátor, územní plán 2011 | O |
| [PA] | Web pazderna.eu, zpravodaje, strategický plán 2021–2027, závěrečné účty, RIS, OSM | O, R, M |
| [DD] | Web ddomaslavice.cz, Měsíčník, strategický plán 2020–2030, SmVaK, Česká pošta, MZe, Hlídač státu, OSM | O, R, M |
| [LU] | Web lucina.cz, zpravodaje, strategie, závěrečné účty, registr smluv, MS2014+/NPO, ARES, Česká pošta, OSM | O, R, M |
| [VOJ] | Web vojkovice.eu (základní informace, projekty, služby, zdravotnictví, odpady), strategický plán obce Vojkovice 2021–2025 (AQE advisors, a.s., schválen 12/2021), web ZŠ a MŠ Dobratice, RISY (projekty EU), Hlídač státu, OSM (stav 1. 11. 2026) | O, R, M |
| [IDOS] | Vyhledávač spojení IDOS (idos.cz), odjezdy vlaků ze zastávky Dobratice-Vojkovice, pracovní den 4. 11. 2026 | R |

### 4.2 Pozor

1. **OSM a komerční adresáře jsou nejslabší zdroj.** U PA je v OSM dosud obchod i knihovna, které už neexistují. Obchody, restaurace a ubytování v DD, LU a VOJ jsou ověřené jen z OSM a webů obcí, ne z živnostenského rejstříku (RŽP provozovny podle obce strojově nenabízí). Za HD se data z OSM nepodařilo získat.
2. **„Nenalezeno“ neznamená „neexistuje“.** U pojízdné prodejny, kadeřnictví, ubytování, nízkoprahového klubu, workoutu nebo pečovatelské služby v PA, DD, LU a VOJ jde jen o to, že je zdroje obcí nezmiňují.
3. **Obchod v HD:** stav „nemá“ vychází z toho, že obchod neuvádí žádný zdroj. Zápis ze zasedání ZO č. 22 z roku 2025 ale zmiňuje místo „naproti obchodu“ u MŠ. Neověřeno, zda tam je prodejna (třeba nepotravinářská nebo farmářská).
4. **Kategorie JPO V u HD, PA a VOJ je odvozená** z toho, že obce nejsou v seznamu JPO II/III. Pozdější změny nařízení nebyly hledány.
5. **Spoje (JDF)** platí pro jeden pracovní den (3. 11. 2026). Spoje navazující jako jiná linka nejsou započteny do směru F-M nebo Havířov. Při výluce nebo změně JŘ 13. 12. 2026 se čísla mohou změnit.
6. **RÚIAN u vody, kanalizace a plynu** vychází z údajů stavebníků a nerozlišuje veřejný vodovod od studny. Část budov má údaj „nezjištěno“ (DD 133, LU 188, VOJ 13 u kanalizace). Strategický plán VOJ uvádí, že septiky a žumpy používá 76 % obyvatel; RÚIAN eviduje žumpu u 177 z 258 budov s č. p. Čísla jsou řádová.
7. **Financování:** u řady akcí je známo jen rozhodnutí o dotaci nebo jen přijatou částku. Hlídač státu má u některých projektů duplicitní záznamy. Kde se zdroje liší (MŠ DD, kapacita DS v LU 48 / 50 / 52), je uveden rozpor. Částky v závěrečných účtech LU jsou z OCR. Zhotovitel a cena MŠ DD (MH - STAVBY, s.r.o., 33,17 mil. bez DPH) jsou z profilu zadavatele; na webu obce je dohledat nelze.
8. **Kanalizace DD a LU:** celkové náklady státních programů (odstranění ekologické újmy, Revitalizace MSK) nejsou v rozpočtech obcí. U LU je jen odhad z vládního seznamu (73,5 mil.), u DD výše není známa.
9. **Hřbitov a kostel:** že hlavní hřbitov u kostela sv. Jakuba leží v HD, vychází z ÚP HD 2011 a strategického plánu DD 2020. V RÚIAN ani v katastru to ověřeno není. Zakázka HD „chodník mezi hřbitovy“ naznačuje dvě části hřbitova, ale počet neověřeno.
10. **Lékaři:** NRPZS uvádí místo poskytování, ne ordinační hodiny. Že obec v LU poskytuje ordinacím prostory, je jen odvozeno z adresy.
11. **Srovnatelnost:** DD a LU leží u Žermanické přehrady. Kemp, pláž a cyklostezka i kanalizace financovaná státem souvisí s ochranou nádrže a cestovním ruchem. Na HD se tyto modely nedají přenést přímo. VOJ leží na silnici II/648 a na železniční trati F-M – Český Těšín, proto je jejich dopravní obsluha s ostatními obcemi srovnatelná jen částečně.
12. **Vojkovice (doplněno 1. 11. 2026):** údaje z rejstříku škol, NRPZS a RPSS jsou ze stavu 1. 11. 2026, ostatní registry ze stejného stavu jako u ostatních obcí. Rejstřík uvádí kapacitu MŠ Dobratice (98) společně pro budovy v Dobraticích a ve Vojkovicích; 38 míst ve Vojkovicích je z webu školy a strategického plánu. Dokončení chodníku podél III/04821 po roce 2022 a typ druhého hřiště za bývalou školou nebyly ověřeny. Zastávka „Vojkovice, pod mostem“ je v JDF vedena pod obcí Vojkovice, její poloha neověřena. Zastávka „Dobratice, u podjezdu“, kterou strategický plán řadí na katastr Vojkovic, započtena není. Počet vlaků je z IDOS (jiný den a zdroj než autobusy z JDF), ve srovnání s ostatními obcemi nehraje roli, protože žádná z nich vlak nemá.
